Tarih: 11 Mart 2019, 12:02
Okunma: 205 Kez Görüntülendi

 

Bin Kadının El Emeği Görücüye Çıktı

Karabağlar Belediyesi semt merkezleri çatısı altında çeşitli alanlarda üretim yapan yaklaşık bin kursiyer kadının el emeği ürünleri görücüye çıktı. Ürünlerin sergilendiği stantları eşi Fügen Selvitopu ile birlikte ziyaret eden Başkan Muhittin Selvitopu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü de kutlayarak kadınlara karanfil dağıttı.

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. “Kadın Festivali” Kültürpark 3 No'lu Hol'de başladı. Festival kapsamında açılan stantlarda üretici kadınlar ele emeği ürünlerini sergiliyor. Karabağlar Belediyesi semt merkezleri çatısı altında çeşitli alanlarda eğitim gören kursiyerlerin de ürünlerini sergilediği etkinlik, ilk gün yoğun ilgi gördü.

Başkan Selvitopu eşi ile birlikte stantları ziyaret etti

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da eşi Fügen Selvitopu ile birlikte stantları ziyaret ederek Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı ve kadınlara karanfil dağıttı. Başkan Selvitopu, Karabağlar Belediyesi semt merkezlerinde eğitim gören yaklaşık bin kadının el emeği ürünleri hakkında da bilgi aldı.

Kavacık Kadın Kooperatifi

Karabağlar Belediyesi’nin çabaları ile faaliyete başlayan Kavacık Kadın Kooperatifi üyeleri de stantlarda ürünlerini görücüye çıkardı. Ürünler arasında özellikle Kavacık üzüm lokumu büyük ilgi gördü. Başkan Selvitopu da kooperatif standını ziyaret eden vatandaşlara lokum ikram etti.

Başkan Selvitopu’na “marteniçka” hediyesi

Karabağlar Belediyesi Kent Konseyi standında Başkan Muhittin Selvitopu’na bir Balkan geleneği olan “marteniçka” hediye edildi. Marteniçka, geleneğe göre asla satılamayan ve sadece hediye edilebilen bir ürün. 1 Mart’tan başlayarak Mart'ın sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süs olan marteniçka, baharın gelişini simgeleyen ve kırmız-beyaz yünden örülen bir tür bileklik. Hediye bilekliği eşinin koluna Fügen Selvitopu taktı.

Kırgız başlığıyla poz verdiler

Selvitopu çifti, etkinlik kapsamında yörelerine özgü ürünlerini sergileyen birçok sivil toplum kuruluşunun stantlarını da ziyaret ederek fotoğraf çektirdi. İzmir Kırgız Kültür ve Dayanışma Derneği standında da Selvitopu çifti Kırgız’lara özgü başlıklarla poz verdi.  

Binlerce İzmirli kadının katılımıyla gerçekleşen Kadın Festivali kapsamında açılan stantlar 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.  

Top