ÇALIŞMALARIMIZ

ATIK GETİRME MERKEZİMİZİN AÇILIŞI

            Atık Getirme Merkezi Tebliği kapsamında Karabağlar Belediyesinin Mensan Geri Dönüşüm firması ile kurduğu 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Eylül 2017’de onay belgesi verilmiştir. 1139 Sokak No:5 Yenidoğan Mahallesi Konak adresindeki tesise tebliğde belirtilen cam, ahşap, elektrikli ve elektronik atıklar, atık ilaç, bitkisel atık yağlar ve hacimli atıklar gibi 13 atık türünden atıklar kabul edilecektir. Hemşehrilerimiz geri kazanılabilir nitelikteki atıklarını kendi imkanları ile teslim edebilecekleri gibi 414 80 89 numaralı ALO ATIK HATTI’mıza başvurarak yerinden alınmasını talep edebilirler.

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Karabağlar, Gaziemir ve Balçova ilçelerimizdeki okullarda görev yapan öğretmenlere ‘’Pillerin tanımı, türleri, kullanımında dikkat edilecek hususlar, Derneğin tanıtımı, atık pillerin toplanması ve bertarafı’’ konularında Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ile Müdürlüğümüz ekiplerince 12.12.2017 tarihinde Bozyaka Ferdi Özbeğen Kültür Merkezi’nde eğitim verilmiştir.

 

SIFIR ATIK PROJESİ

 

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi 15.01.2018 tarihi itibari ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce uygulanmaya başlanmıştır.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Sıfır Atık Projesi’nin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması amaçlanmıştır.

Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalara başlamış olan Müdürlüğümüz ve ambalaj atıkları ile ilgili toplama ve ayrıştırma sözleşmesi yapılan lisanslı firma ile Belediye Binamızın her katına atık pil kutusu ve atık ayrıştırma kumbarası konulmuştur.

Belediye Binamızın zemin katına 4 adet atık ayrıştırma kumbarası, 4 adet atık pil kutusu; 1. Kata 1 adet atık ayrıştırma kumbarası, 1 adet atık pil kutusu; 2. Kata 1 adet atık ayrıştırma kumbarası, 1 adet atık pil kutusu; 3. Kata 1 adet atık ayrıştırma kumbarası, 1 adet atık pil kutusu olmak üzere toplam 7 adet atık ayrıştırma kumbarası ve 7 adet atık pil kutusu konulmuştur.

 

DÖNÜŞÜME AÇIK OL!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Dünya Çevre Günü, çevre bilincinin, çevre duyarlılığının ve çevre farkındalığının arttırılmasına yönelik çeşitli etkinliklerle hafta boyunca kutlanmaktadır.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce, atıklarımızı kontrol altına almak, atık yönetim sistemini çevreye duyarlılık temelinde etkin, verimli bir şekilde uygulamak ve çevre kirliliğini önlemeye yönelik gerekli tedbirleri almak amacıyla 2018 yılı Çevre Haftası kapsamında etkinlikler düzenlenmiştir.

06 Haziran 2018 tarihinde Uğur Mumcu Parkında gerçekleştirilen şenliğimiz gün boyunca çeşitli atölye çalışmalarıyla devam etti.  Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Alev Ağrı, Müdürlüğümüzün bağlı bulunduğu Başkan Yardımcısı Ceyhan KAYHAN, siyasi parti ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, çevre kuruluşları, meslek odaları, dernekler ile çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

Katılımcılar

1-TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

2-Karabağlar bölgesinde bulunan okullar

3-AGED (Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği)

4-TÜKÇEV (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı)

5-DEHA (Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel)

6-TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı)

7-ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği)

8-MENSAN (Geri Dönüşüm Nak.San.Tic.Ltd.Şti.)

ATÖLYELER

  • ‘Dönüşüme Hazır Ol!’ Geri Dönüşüm ve Çevre Üzerine Hikaye Yazım Atölyesi
  • ‘Temiz Nefes’ Resim Atölyesi
  • Sürdürülebilir Materyallerle Geri Dönüşüm Atölyesi
  • ‘Sürekli Yaşam Formu Olarak Ağaçlara Saygı’ Atölyesi
  • Bitki Dikim ve Yetiştirme Atölyesi
  • Yüz Boyama Atölyesi
  • Hayal Evi-Geleceğe Dair Çocukların Dilekleri
  • Oyun Atölyesi
  • Duyarlı Çevre Birimlerince Açılan Tanıtım Stantları

Belediyemizce ambalaj atıkları ile ilgili toplama ve ayrıştırma sözleşmesi yapılan lisanslı firma ile atık yağlarla ilgili toplama ve ayrıştırma sözleşmesi yapılan lisanslı firma ve Müdürlüğümüzce işbirliği halinde gerçekleştirilen Çevre Günü Etkinliğinde; yaptıkları tasarımlarla ağaçları giydiren, saksılara bitki diken, tekstil atıklarından çanta tasarımı yapan çocuklar ayrıca çevre konulu resim atölyesinde resim yaparak hayallerindeki dünyayı çizdiler. Etkinlik,  yazar Yıldız İlhan’ın çocuklar için kitaplarını imzalaması ve tiyatro gösterisi ile sona erdi.

 

22. Atık Pil Toplama Kampanyası

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile işbirliği yapılarak her sene Çevre Haftası boyunca Atık Pillerin Toplanması Kampanyası düzenlenmektedir.                                    

2019 yılında 22. Atık Pil Toplama Kampanyası kapsamında Belediyemiz sınırlarında bulunan Şehit Er Fatih ÖZCAN İlkokulu 1.150 kg atık pil toplayarak sıralamaya girmiştir.                                                                                

Ödül olarak masa tenisi almaya hak kazanan okul yöneticilerine hediyeleri Çevre Koruma ve Kontrol Müdürümüz tarafından 11.11.2019 tarihinde teslim edilmiştir.

Top